5 Eylül 2008 Cuma

ŞELENGO HAKKINDA GENEL BİLGİGenel özellikler
Şelengo kabakgiller familyasından olup tek yıllık bir bitkidir. Yatık ve yarı yatık şekilde gelişen bir bitkidir. Yaprak yapısı geniştir. Yaprak ayası az derecede tüylüdür. kolları 3-4 metre uzayabilen bir sebzedir.özellikle kuraklığa dayanıklı bir bitki olup sadece yağışa dayalı yetiştirildiği koşullar da tat ve aroması bakımından çok belirgin bir şekilde sulu koşullara göre farklılık arzeder.Şelengonun en önemli özelliği kabuğu ile birlikte tüketilebilir olmasıdır.bunun sebebide çeşit özelliğinden dolayı bazı meyvelerin acımsı tada sahip oldukları görülür.

Kök yapısı
Kazık kök yapısına sahip olup kök sistemi oldukça gelişmiştir

Gövde yapısı.Yatık ve yarı yatık şekilde bir gövdesi vardır.

Yaprak yapısı
Geniş yapraklıdır. Yaprak ayası az derecede tüylüdür.

Çiçek yapısıBir dişi ve birkaç erkek organdan oluşur. Beş çeneklidir. Çiçekleri sarı renklidir.

Meyve yapısı
Yuvarlak ve oval şeklini alabilen dış görünüş olarak acura benzer. Az tüylüdür. iç yapısı beyazdır. Çekirdekleri yumuşaktır. Taze olarak tüketilir.

Tohum yapısı
Olgunlaşan meyve olgunlaşmış kavun şeklini alır. Çekirdek yapısı kavun çekirdeği büyüklüğünde olup kavun çekirdeğinden ayrılan yönü biraz daha geniş olmasıdır. Tohumun rengi beyaz veya sarı olabilir.

Yetiştirme koşullarıŞelengo bitkisi tohumla yetiştirilir. Ekiminden beş on gün sonra çıkış gerçekleşir. Şelengo bitkisi nem ve bitki besin elementleri bakımından fakir toprakların zengin bitkisidir. Killi, tınlı topraklarda yetiştirilebilir. Gövde büyüme şekli genelde yatık olup bir buçuk iki metre uzamaktadır. Tavlı toprağı ekimi gerçekleştirilmeli veya tohumun atıldığı toprağı can(çıkış suyu) suyu mutlaka verilmelidir. Çıkıştan itibaren mutlaka iki üç defa çapalanmalıdır. Yabancı otlardan temizlenmelidir.
Şelengo bitkisi sıcak iklim bitkisi olup ilk bahar son donlarını mütakiben ekimi gerçekleştirilir.Nisan ayında ekimi yapılır mayıs ayını son haftası ve haziran başlarında pazara sunulur.45-60 gün içerisinde sebze tüketilebilir hal alır.Olgunlaşması için ve tohum alımı için bitkinin olgunlaşmaya bırakılması gerekir.
Not:Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Ziraat Mühendisi Mahmut Çalman

Hiç yorum yok: